Sport z psem: o co zadbać przed rozpoczęciem treningów?

Uprawianie sportu z psem – mojego ukochanego obedience, ale też agility, frisbee czy innej, dowolnej dyscypliny – to wspaniały sposób na aktywne spędzanie czasu, budowanie więzi z czworonogiem i uczenie się siebie nawzajem. Ukierunkowana aktywność fizyczna wiąże się jednak z określonymi obciążeniami, jakim podczas treningów poddawany jest organizm zwierzęcia. Dlatego każdy odpowiedzialny opiekun psa, który chce na poważnie zainteresować się jakąś dyscypliną kynologiczną, powinien upewnić się, że jego zwierzak jest fizycznie i psychicznie gotów na wszystkie wyzwania czekające na niego w przyszłości. O co zadbać przed rozpoczęciem treningów sportowych? Jak przygotować psa do wysiłku tak, aby mieć pewność, że treningi będą dla niego bezpieczne? Co zrobić, aby sport niezmiennie był dla czworonoga świetną zabawą? Jeżeli chcielibyście zabrać się za uprawianie którejś z licznych aktywności kynologicznych, ale nie do końca wiecie, jak ugryźć temat – ten artykuł jest właśnie dla Was!

Gambit z poważnym wyrazem pyska spogląda w przyszłość – najpewniej, wypatrując kolejnego treningu. Fot. Iza Łysoń

Sport to zdrowie – zazwyczaj

Szkolenie sportowe psów to zabawa dla czworonogów w każdym wieku. Treningi można rozpocząć zarówno z bardzo młodym psem, jak i z aktywnym czworonożnym seniorem. Trzeba jednak mieć pewność, że obciążenia są odpowiednio dobrane do czworonożnego zawodnika. Tak, aby pies, z którym decydujemy się trenować mógł rozwijać swoje umiejętności i uczyć się nowych rzeczy w bezpieczny sposób.

Przed rozpoczęciem poważniejszych ćwiczeń warto poświęcić czas na konsultację u lekarza weterynarii, który zbada zwierzę klinicznie oraz ewentualnie zleci podstawowe badania z krwi. Dobrym pomysłem jest również udanie się do zoofizjoterapeuty, który sprawdzi, czy pies ma zdrowy układ ruchu i odpowiednio rozwinięte mięśnie. To bardzo ważne, bo właściwie zbudowany gorset mięśniowy jest podstawową ochroną przed urazami i kontuzjami.

Warto dodać, że wady układu ruchu takie jak na przykład dysplazja niekoniecznie będą wskazaniem do zupełnego odcięcia psa od aktywności i odstawienia go na kanapę. Nakładają jednak na właściciela zwierzaka znacznie większą odpowiedzialność i zmuszają do naprawdę mądrego dobierania mu ćwiczeń. W takim wypadku szczególnie ważna jest stała opieka specjalistów nad psem i prowadzenie treningów wyłącznie w porozumieniu z nimi.

Dieta: co za dużo to niezdrowo

Pies sportowy musi być szczupły, bo otyłość zwiększa ryzyko kontuzji i mikrourazów. Zwierzak, który podczas rozmaitych sportowych ewolucji nosi na swoich łapach zbyt wiele kilogramów jest poddawany podwójnym obciążeniom. Stąd ważnym elementem sportowego życia jest dieta – odpowiednio zbilansowana, zapewniająca wszystkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy i mikroelementy oraz dostarczana psu we właściwej ilości.

Bez względu na sposób żywienia, warto zwracać uwagę na jakość produktów, które podaje się psu, dbać o odpowiedni skład posiłków oraz ewentualną suplementację. Gambit na co dzień je suchą karmę, a ja staram się zwracać uwagę na skład chrupek, odpowiednie dawkowanie i wielkość granulek. Wybór nowej karmy to dla mnie zwykle długi, trudny proces, bo Gambit ma dość wrażliwy żołądek. Zwykle więc trzymam się swoich sprawdzonych klasyków, dostępnych w sklepie internetowym NaszeZoo.pl i unikam eksperymentów.

Osobna sprawa to nagrody wydawane psu podczas treningów. Dobrze o nich pamiętać, bo w okresie intensywnej aktywności stanowią istotną część dziennej porcji jedzenia, jakie dostaje pies. Trzeba więc zmniejszyć dzienną porcję karmy na rzecz smakołyków treningowych i w tym wypadku również pamiętać o wartościowym składzie.

Doświadczone oko trenera

Nie od dziś wiadomo, że odkręcanie dawnych błędów to prawdziwa orka na ugorze. Podobnie sprawa wygląda w sportach kynologicznych. Zdecydowanie łatwiej od razu dobrze nauczyć psa jakiegoś ćwiczenia, niż potem długie miesiące odpracowywać zaniedbania nowicjusza, dlatego sportowe początki pod okiem dobrego trenera to świetna inwestycja! Wierzcie mi, wiem, co mówię!

Gdzie takiego trenera znaleźć? Najlepiej zapytać o radę zawodników aktywnie startujących w zawodach danej dyscypliny – z pewnością będą mogli polecić osobę o odpowiednich kompetencjach. W Polsce popularność sportów kynologicznych rośnie z roku na rok, więc w większych miastach nietrudno o szkoleniowców zajmujących się poszczególnymi dyscyplinami. Osoby z małych miejscowości mogą z kolei skorzystać z weekendowych warsztatów i seminariów oraz kursów i konsultacji internetowych. Naprawdę warto, bo solidnie zrobione podstawy to coś, co zwraca się przez całe sportowe życie zwierzaka i jest niezbędną bazą do pięcia się wyżej po szczeblach sportowej kariery.

Pozytywne nastawienie

Psy to niesamowicie empatyczne stworzenia, które bezbłędnie wyczuwają emocje kłębiące się w ich opiekunach. Często szczera radość właściciela to równie wartościowa nagroda jak smakołyk, czy ulubiona zabawka. Frustracja i złość natomiast mogą zwierzaka mocno zniechęcić do sportowej pracy i wykonywania stawianych przed nim zadań. Dobrze więc do każdego treningu podchodzić z czystą głową, być z psem tu i teraz. Zamiast frustrować się z powodu błędów lepiej cieszyć się, że pies niezmiennie ma ochotę ćwiczyć.

Brzmi banalnie? Możliwe! Naprawdę jednak pozytywne nastawienie do problemów treningowych i traktowanie ich jak wyzwań potrafi zdziałać cuda. Szczególnie że nie ma psów idealnych, które w lot pojmują każde zadanie – zawsze jest jakiś element lub ćwiczenie, do których trzeba się bardziej przyłożyć, żeby wyglądały po prostu dobrze. Warto tym pamiętać, aby nie wpaść w pułapkę nieustannego gonienia za nieosiągalną doskonałością. Tylko nieustanne nastawienie na rozwój i ściganie się wyłącznie z samym sobą pozwala zachować na zawodach jasność myślenia oraz odnosić sukcesy.

*

Niezależnie od tego, która z dyscyplin kynologicznych wydaje Ci się najbardziej pociągająca, nim zaczniesz sportowe treningi, zadbaj o swojego czworonożnego zawodnika! Uprawianie sportu z psem to wspaniała przygoda, pod warunkiem, że treningi sprawiają taką samą przyjemność psu, co człowiekowi. Owocnej pracy i udanych startów!

Tekst powstał we współpracy ze sklepem internetowym NaszeZoo.pl.

  8 komentarzy do tekstu: „Sport z psem: o co zadbać przed rozpoczęciem treningów?

 1. Avatar
  Wetmedic
  15 września 2019 at 22:21

  Według mnie dbanie o aktywność fizyczną czworonoga jest niezwykle ważne i z pewnością doskonale wpływa na jego zdrowie oraz kondycję. Uważam jednak, że nie należy przesadzać, a sport powinien być przede wszystkim dobrą zabawą zarówno dla psiaka, jak i jego właściciela.

  • Pies do kwadratu
   Pies do kwadratu
   18 września 2019 at 23:03

   Zastanawiam się, co rozumiesz przez przesadzanie – bo trochę to brzmi, jakby do przesadzania wystarczyły same starty w zawodach. 😉 Tymczasem sport zapewnia rasom pierwotnie hodowanym do pracy (np. przy wypasie stad bydła, jak w przypadku mojego psa) możliwość realizacji naturalnych dla rasy potrzeb, rozwijanych na przestrzeni dziesiątek lat hodowli w dostępny sposób (bo ja nie mam i nie będę raczej mieć stada krów :D). Praca z człowiekiem jest dla psów sportowych fajna i atrakcyjna i tak długo, jak człowiek zachowuje się odpowiedzialnie (bada psa, kontroluje u fizjoterapeuty, nie ekspoaltuje go nadmiernie) wszystko jest ok. 🙂 Co do zabawy, to jest to trochę ciężki temat, bo wiele psów ras pasterskich po prostu nie traktuje zadania do wykonania jako zabawy. 😉

 2. Avatar
  26 października 2019 at 09:33

  Ja bym dodała, że przed rozpoczęciem treningów z psem należy też zadbać o kondycję przewodnika 😉

  • Pies do kwadratu
   Pies do kwadratu
   29 października 2019 at 17:09

   Ha, prawda! Agilitowcy podobno nawet mają jakieś specjalne programy ćwiczeń dla przewodników. 😀

 3. Avatar
  Piotr
  8 maja 2022 at 13:28

  Każdy właściciel czworonoga chce dla swojego pupila jak najlepiej. Ja również posiadam kilka psiaków i dla ich dobra nie pozwalam im spać na kanapie lub w łóżku. Chcę, aby miały swoje miejsce do spania i wypoczynku, w którym będą mogły czuć się komfortowo i bezpieczne. Postawiłem na wygodne legowiska ze sklepu Canlusso.

 4. Avatar
  10 marca 2023 at 10:10

  Ja postawiłam na dobrej jakości legowiska ortopedyczne https://legowiskadlakota.pl/legowiska-dla-psow mają bardzo duży wybór w dobrej cenie.
  Jestem zadowolona

 5. Avatar
  10 marca 2023 at 10:11

  Ja postawiłam na bardzo dobrej jakości legowiska ortopedyczne gdzie kupiłam?
  Podrzucam wam link https://legowiskadlakota.pl/legowiska-dla-psow

 6. Avatar
  10 marca 2023 at 10:12

  Ja kupiłam też bardzo dobre legowiska dla psów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.