Pies

gambit_18_1Imię domowe: Gambit
Imię hodowalne: Mi Sombra’s HARD ROCK
Data urodzenia: 10 kwietnia 2015

HD: A; ED: 0; Spondylosis free, OCD free
MDR1: +/+
HSF4, CMR1: clear by parentage

OB-1, awans do OB-2
Mistrz Polski Obedience OA kl. 1 2018

Gambit to mój pierwszy pies. Pierwszy naprawdę mój i pierwszy kupiony z myślą o uprawianiu sportu. Z jednej strony, planowany, wyczekiwany, nabywany z najwyższą ostrożnością. Z drugiej natomiast, w pewnych kwestiach będący całkowitym zaprzeczeniem tego, czego początkowo szukałam w czworonożnym partnerze do sportowych aktywności, niespodzianką i efektem być może nieco zbyt spontanicznej, co nie znaczy że złej!, decyzji.

W obedience Gambit to pies łatwy w prowadzeniu, skoncentrowany na przewodniku i czuły na sygnały, które wysyła do niego człowiek. Jest odpowiedzialny w pracy, skupiony na zadaniu. Łatwo uczy się schematów, jednak nie próbuje poprawiać ich i modyfikować. Jednocześnie, ma otwartą głowę, łatwo wybacza błędy oraz szybko przyjmuje wszelkiego rodzaju modyfikacje ćwiczeń i zmiany. W pasieniu pokazuje się z zupełnie innej strony. Przy owcach to twardy pies, gotowy forsować swoje zdanie i pracować samodzielnie. Doskonale rozróżnia konteksty, podczas treningów pasterskich jest skupiony na stadzie i nie szuka pomocy u przewodnika.

W życiu codziennym to niesamowicie miłe zwierzę o wyjątkowo uroczym usposobieniu. Potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji: podróżuje komunikacją miejską, pociągami i Blablacarem. Jest stałym bywalcem restauracji i kawiarni.

Wspólnie stawiamy pierwsze kroki na ringach obedience, podróżujemy, włóczymy się po polach i lasach. Dobrze nam razem żyć. Po prostu.

Jak Gambit się dorastał: wpis na 6 miesięcy, wpis na pierwsze urodziny, wpis na drugie urodziny, playlista z filmami z zawodów.

Osiągnięcia sportowe w obedience:
– Szczecin, Mistrzostwa Polski Obedience Border Collie i Owczarków Australijskich, 16.09.2018: lokata 3/8 (ogólna), 1/3 (OA), 268,5/320 punktów, ocena doskonała;
– Kraków, Grand Prix Obedience, 09.09.2018: lokata 1/9, 297,5/320 punktów, ocena doskonała;
– Oleśnica, 18.03.2018: lokata 1/19, 291/320 punktów, ocena doskonała, awans do OB-2;
– Sopot, 05.08.2017: lokata 2/7, 284,5/320 punktów, ocena doskonała;
– Wawrzkowizna, 18.09.2016: lokata 1/7, 100/100 punktów, ocena doskonała;
– Sopot, 20.08.2016: lokata 2/9, 97/100 punktów, ocena doskonała, awans do OB-1.

Poza sportem:
– udział w programie radiowym „Poranek ON/OFF” w Off Radio Kraków: podcast do odsłuchania;
– pokaz obedience w ramach akcji charytatywnej „Pieskie Życie” w Białymstoku: film z pokazu, artykuł w gazecie Wyborczej;
– udział w projekcie filmowym „Best Friend” realizowanym w Warszawie przez agencję BAY Media;
– udział w akcji charytatywnej „Gramy dla Julki” w Sosnowcu;

***

Psem, z którym stawiałam swoje pierwsze kroki w kynologicznym świecie była Tytania (AUDREY HEPBURN z Arislandu), suka rasy seter irlandzki. Dzięki niej odkryłam w sobie pasję do psich sportów i nauczyłam się cierpliwości, wytrwałości i czerpania radości z najmniejszych nawet sukcesów w pracy z psem.

Tytania obecnie mieszka z moim byłym partnerem. A ja tęsknię.

Photo credit: Iza Łysoń Arts